Cinque Terre’de güneşi batırdıktan sonra haritamızı açıp 380 km uzaklıkta bulunan Venedik’e doğru yola çıktık. Birkaç saat sonra bilmediğimiz bir otoyolda hava kararmış, şarjlarımız azalmış ve inanılmaz yorgun durumdaydık. Bu arada otoyol ücreti 34 € idi, söylemeden geçemeyeceğim. Konaklamak üzere Venedik’in 20 km dışında bulunan otelimize vardığımızda gece yarısı olmuştu.

Ertesi sabah her zaman olduğu gibi 7’de uyanıp büyük bir heyecanla hazırlandım, bugün dünyada en çok görmek istediğim şehirlerden bir tanesine gidiyordum çünkü. Kısa bir ziyaret de olsa Venedik’le ilgili akıllarda çizilen çerçevede gondollar, arnavut kaldırımları, köprülerden çok daha fazlası var. Bizzat ziyaret etmiş olmasam güzel yer ama kolunu tamamen turistlere kaptırmış, satıcıların sizi dürterek birşeyler satmaya çalıştığı rahatsız edici bir şehir gibi düşünüp, bu önyargı ile ölebilirdim.

Avrupa’nın belki de dünyanın en güzel salonu San Marco meydanında ansızın müzik yükselirse Vivaldi’yi duyup dans edebilir, güvercinlerle ahbaplık edebilirsiniz. Denizi arkanıza alıp baktığınızda meydan daha da bir anlam kazanmakta. Venedik’e kadar gelmişken sıralanmış gondollardan birine binip gondolcunun ıslıkları arasında kanalları gezebilir ya da bir şişe şarabınızı alıp geçen gondolları izleyebilirsiniz.

San Marco’dan uzaklaştıkça kalabalık azalıyor ve muhteşem güzellikteki sokaklar, kanallarla başbaşa kalıyorsunuz. Rutubet ve romantizm ise daima peşinizden geliyor. Bu yüzyılda yaşamayan, her bir köşesinde tarih ve gizem barındıran Venediğin sokaklarında kendinizi kaybedip, yolu hiç bulmak istemeyebilirsiniz. Ağır ağır çürüyen bu şehrin gerçek yüzünü tamamen sular altında kalmadan en kısa zamanda tekrar görmek isterim.

Wearing

Elbise – Dress : Finders Keepers (Vakkorama)

sibeldemircivenedik

sibeldemircivenedik2

sibeldemircivenedik3

sibeldemircivenedik5

IMG_5177

sibeldemircivenedik1

sibeldemircivenedik2

sibeldemircivenedik6

sibeldemircivenedik3

IMG_5419

IMG_5404

sibeldemircivenedik5

sibeldemircivenedik4

IMG_5338

IMG_5383

IMG_5393

Yorum Yaz

Pin It