Koskoca yorgun bir haftayı bitirdiğimiz cuma akşamında film izleyerek uykuya dalmak için birkaç DVD önerim olacak. Ama tavsiyelerim moda üzerine çekilmiş ya da modayı da içinde barındıran filmlerden birkaçı. Sadece benim hatırlayabildiklerimi paylaşacağım şimdilik.
* SEX AND THE CITY

ABD`de 1998-2004 yılları arasında toplam altı sezon ve 94 bölüm olarak yayınlanmış olan dizi Candace  Bushnell’in aynı adlı romanında televizyona uyarlanmıştır. Sex and the city, New York’lu kariyer sahibi ve başarılı dört kadın arkadaşın hikâyesini anlatmaktadır. Gazeteci Carrie Bradshaw, bir gazetede kadın erkek ilişkileri ve seks üzerine köşe yazıları yazmaktadır. Carrie yazılarını yaşadığı ilişkilere dayandırmakradır. Mr. Big ile olan ilşkisi onu derinden etkilemektedir. Avukat olan Miranda erkekler ve aşk konusunda katı kurallara sahiptir ve aşık olmadan ilişkilerini yürütmeye çalışır. Kendine ait halkla ilişkiler şirketi olan grubun en çapkını Samantha, sürekli ilişki yerine tek gecelik ilişkileri tercih etmekte ve bu nedenle fazla seçici davranmamaktadır. Grubun en romantiği ve tutucu yapıya sahip olanı Charlotte’ın en büyük amacı ise mükemmel, genç ve zengin bir erkekle büyük bir aşk yaşayarak mükemmel bir düğünle evlenmektir.Metropol kadınını günümüz şartlarıyla ele alan ve 2000’lere damgasını vuran dizi Sex and The City altı yıl sürmüştü. Dizinin bittikten sonra da tekrar bölümleriyle izlenmesi ve kadınlar arasında bir fenomen haline gelmesi,yapımcıları yeniden harekete geçirdi.2008 yılında yapımcılığını Sarah Jessica Parker’ın da üstlendiği Sex and the City filmi, senaryo yerine modanın odak olduğu bir filmle yeniden vizyona gelerek izleyicileriyle buluştu.

*THE DEVIL WEARS PRADA

Miranda Priestley, “Runway” dergisinin moda editörüdür ve çevresindeki herkese karşı terör estirmektedir. Asistanı Emily de onu örnek almaya çalışmaktadır. Andy Sachs ise moda endüstrisi hakkında hiçbir bilgisi olmayan ve Miranda Priestley’i tanımayan genç bir kadındır. Bu işi sadece gazetecilikte kendisini bir adım yukarıya taşıyacak bir basamak olarak görmektedir. Tüm bunlara rağmen Miranda onu ikinci asistanı olarak işe alır.

 * COCO BEFORE CHANEL


Coco Chanel, içinde bulunduğu gösterişli yaşama ayak uydurmadı, bu yaşam içinde kendi kurallarını koydu ve bir fenomen oldu. Filmde, Chanel’in yetimhanede başlayan çocukluğundan, sosyetenin içine girip dünya modasına hükmeden isim oluşuna kadarki gençlik yılları anlatılıyor. Bu zaman içerisinde Chanel’in hayatına giren iki önemli erkek: Etienne Balsan ve Boy Capel’i de Benoit Poelvoorde ve Alessandro Nivola canlandırıyor.

 * CONFESSIONS OF A SHOPAHOLIC

Sevimli mi sevimli Becky Bloomwood (Isla Fisher’ın çıkış rolü) modadaki son gelişmeleri takip etmekten kendisini alıkoyamayan ve durumunun farkında olan bir alışveriş delisidir. Bu şaşaalı dürtülerinin masrafını karşılamak için iş bulmak zorunda kalan Becky’ye kaderin bir cilvesi sonucu mali danışmanlık konusunda köşe yazarlığı teklif edilir ve tabii ki ortaya komik sonuçlar çıkar.

 * FUNNY FACE

Bir magazin dergisinin editörü ve onun baş fotoğrafçısı Dick Avery bir sonraki çekimlerini yapmak üzere bir kitapçıya girerler. Dick burada şimdiye kadar gördüğü en eşsiz yüzle karşılaşır. Bu eşsiz yüzün sahibi kitapçı ve amatör filozof Jo Stockton’dur. Jo, çok geçmeden uluslararası bir süper model olur. Ancak kalbi onun parıltılı ve komik yüzünü keşfeden fotoğrafçıdadır.

* WHO ARE YOU, POLLY MAGOO ?

Moda dünyasının önemli fotoğrafçılarından William Klein’ın moda dünyasına kazandırdığı bu ironik filmin başrolünde fotoğrafçının en sevdiği model olan ve 1962 yılında Vogue kapağı olmuş Dorothy MacGowan bulunuyor. Polly Maggoo 20 yaşında, Paris’te yaşayan bir moda mankenidir. Sovyet bloğunda yer alan küçük bir ülkenin prensi tarafından takip edilen ‘Siz Kimsiniz?’ adlı bir televizyon programına konuk olur. Biz de bu belgesel sırasında yönetmenin kamerasıyla birlikte onu takip ederiz. Polly’nin prensliğe gelişini, kenar bir mahallede yediği yemeği ve çocukluğunu öğreniriz. Polly’de güzel yüzü dışında da bir şeyler var mıdır? Moda ve güzellik endüstrisini taşlayan ve Fransız Yeni Dalga tekniğiyle çekilmiş film unutulmaz sahneler barındırıyor.

 * LAGERFELD CONFIDENTIAL

Karl Lagerfeld’in hayatını paylaşan Marcon bir elbisenin hazırlaşın söyleşiler fotoğrafçılık ve resim çalışmaların sanat kitapları koleksiyonun Chanel’i, Fendi’yi, Lagerfeld Galeri’yi dünyanın en güzel kızlarını aktrisleri dünyaca ünlü yıldızları yani kısaca yıldızın günlük hayatını bir yönetmen gözüyle gözleri önüne seriyor.

 

Yazar

4 Yorum Var

  1. Funny Face'e bayılırım. Bir filmi sevmem için Audrey Hepburn'un içinde olması yeter ama bu film ayrı bir tatlılıktadır.

  2. Ben de hepsini çok seviyorum, defalarca izleyebilirim. Audrey Hepburn'un yeri ayrı, SJP ayrı 🙂

Yorum Yaz

Pin It