Yapraklarını döküp sıcağı üstünden atınca Paris, işte Paris! Doğumgünüme günler kala Charles De Gaulle’un pist ışıklarını görüp yere değdiğimiz anda indiğimizi anlıyorum, sis öylesine etrafımızı sarmış ki görüş mesafesi neredeyse sıfır. Taksiye binip  Şanzelize’de ki otelimize varıyor ve Zafer Takı’nı gören odamıza yerleşiyoruz. Çok kısa bir süre dinlendikten sonra muhteşem bir soğan çorbasıyla kendime geliyorum. Hava çok soğuk değil, Montmartre’ye gidip gezmek için güzel bir cumartesi.

Montmartre’ye en yakın metro durağında inip fünikülerle yukarı tırmanıyoruz. Sağlı sollu sevimli butikler, dükkanlar görüyoruz hepsi rengarenk, oldukça hareketli… Sürekli önümüzü kesip resmimizi çizmek isteyen ressamlar bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlasa da karşımızda uzanan bembeyaz Sacre Coeur’u görünce tüm kalabalıktan sıyrılıp hızlıca bazilikaya doğru yürüyerek içeri giriyoruz. Avrupa’da gördüğümüz kasvetli, karanlık kiliselerin aksine burası fazlasıyla ferah. Çan kulesine çıkıp muhteşem Paris manzarasına ulaşmak  için ise 300 merdiveni çıkmayı göze almanız gerekiyor ki buna kesinlikle değiyor.

Kilise’den çıktıktan sonra arka taraftaki dar sokaklarda bol bol yürüyüp fotoğraf çektik ve çikolatalı kreplerden yemek için bir cafede mola verdik. Montmartre’nin en bilinen özelliği favori filmlerimizden biri olan Amelie’nin burada çekilmiş olması. Her yerde filmden izler görebiliyorduk zaten çalgıcılar çoğunlukla film müziklerini çalıyorlardı.

Wearing

Bere – Hat, Kazak – Top, Çanta – Bag : Zara, Elbise – Dress : H&M (old season), Bot -Boots : Chloe

sibeldemircimontmartre

sibeldemirciparis2

IMG_9650

sibeldemirciparis3

IMG_9651

Yorum Yaz

Pin It