Tiyatrosunun en üst basamaklarında konuşlanıp Honaz Dağı’nı izlemek için mükemmel bir gündü. Özellikle travertenleri görmek için gelmiş fakat Hierapolis’in muazzam güzelliği karşısında adeta dilimi yutmuştum.

Kalabalığa yakalanmamak için erken saatte Karahayıt’ta ki otelimizden çıkıp 2 km sonra antik kente güney kapısından giriş yaptık ve müze kartımızı kullanarak travertenlere ulaştık. Ayağımın altındaki pamuk gibi beyazlığın sevinciyle su dolu teraslara doğru yürüdüm, suyun içerisindeki kireci alıp vücuduma sürmem doğal bir terapi gibi oldu. Muhteşem bir manzara vardı ve orada kaldığım 1-2 saat boyunca aklıma sürekli küçüklüğümden beri gördüğüm Pamukkale kartpostalları gelip durdu. Biraz daha yukarı tırmanıp travertenlerden ayrıldık, arabaya gidip üstümü değiştirdim ve Hierapolis’i gezmek için bir motor kiraladık.

Kent surlarının dışında bizi ilk olarak mezarlar karşıladı. Mezar anıtlarının mimarisi çok çeşitli ve birbirinden farklı uygulamalar görülüyor. Seçkin aileler, üzeri konilerle kapatılmış, koridorları olan mezarlara sahipken fakir ailelerin mezarları genellikle kayalara oyulmuş basit olanlar. Apollon tapınağı, surlar, kapılar ve özellikle caddeler görülmesi gereken yerler. Kentin en önemli ve geniş ana caddesinde yürürken yüzyıllar öncesine gidip sağlı sollu uzanan dükkanları hayal edebilirsiniz. Antik çağda temizliğe önem verildiğini şehrin giriş ve çıkışında bulunan hamamlardan anlayabiliyoruz. Büyüleyecek diğer bir yapı ise tabii ki antik tiyatro. Roma döneminden kalan en güzel eserlerden biri olabilir. Mucizevi bir şekilde ayağa kaldırılmasını alkışlamamak mümkün değil. Açık hava müzesi diyebiliriz. Tiyatronun en üst basamaklarında oturup geçmişte orada neler sahnelendi diye düşünmek, geçmişe dönmenin tarifsiz mutluluğu..  Son olarak beni en heyecanlandıran bölüm kesinlikle Kleopatra’nın da yüzdüğü rivayet edilen havuz. Bir deprem sonucu oluşmuş havuzun birçok hastalığa iyi gelen şifalı suyu olduğu biliniyor. Tarihi kalıntılar üzerinde, sıcacık suda yüzmekten o kadar keyif aldım ki kesinlikle buraya bir daha geleceğim.

sibelpamukkale

sibelpamukkale3

sibelpamukkale5

sibelpamukkale6

sibelpamukkale2

sibelpamukkale4

sibelpamukkale8

13393949_10154193309772403_9195618370131527731_n

Yorum Yaz

Pin It